“AK Parti, Türkiye'ye İlkeli, Milli ve Yerli Siyasetçiler Yetiştiren Bir Okuldur”

Genel Başkan Yardımcısı HamzaDağ, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, AK Partininkurulduğu günden bugüne kadar yeniliği yakalayan, dahası yeniliği bizzatkendisi oluşturan bir parti olduğunu bildirdi.

Siyaset Akademisinin bizzatCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle AK Partinin Türk siyasitarihine kazandırdığı çok önemli yeniliklerden biri olduğunu belirten Dağ,"Geniş kapsamlı faaliyetlerimizden biri olan Siyaset Akademisiyleseçmenlerimizin partimizle bağını kuvvetlendirmek, siyasete yönelik toplumsalilgiliyi artırmak, katılımcıların tarih, siyasal tarih, ekonomi, dış politikave benzeri alanlarda uzmanlar tarafından bilgilendirildiği, Türkiye genelindeteşkilatımız vasıtasıyla yaygınlaştırdığımız önemli bir faaliyetimizdir."ifadesini kullandı.

Dağ, AK Partinin siyasi partiolmasının yanında önemli bir kurum da olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"AK Parti, Türkiye'yeilkeli, milli ve yerli siyasetçiler yetiştiren bir okuldur. Partimizin hertürlü organizasyonu, çalışmaları, teşkilat mensuplarına yönelik önemli bireğitimidir. Bizler de bizzat gençlik kollarından bu yana bu eğitimlerden geçenkişiler olarak bunun önemini birinci elden bilen insanlarız. AK Parti olarakkaliteyi de önemseyen bir siyasi partiyiz. Onun için Siyaset Akademisindebirçok hocamız ders vermektedir. Bu yönüyle AK Parti aynı zamanda önemli birmarkadır. Bu önemli markalardan biri de Türk siyaset tarihine kazandırmışolduğu Siyaset Akademisidir."

"Müfredata irfan dersleri de eklendi"

Bu yıl Siyaset Akademisinin 18.dönemini gerçekleştireceğini vurgulayan Dağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hiçbir siyasi kimlikgözetmeksizin demokratik katılıma, siyasete ve ekonomiye ilgi duyan, sosyalilişkilerini daha da geliştirmeyi hedefleyen, kişisel birikim ve donanımınıartırmak isteyen herkes bu programa katılabilecektir. Hiçbir siyasi partiüyeliği, parti mensubiyeti, başka bir siyasi partiye üyelik olsa bile SiyasetAkademisine katılım bizim için önemlidir ve bu konuda bir engellimiz söz konusudeğildir. Siyaset akademisinde konusunda uzman hocalarımız ders vermektedir.İlkini 2008'in Ocak ayında başlattığımız Siyaset Akademisinde, bu zamana kadar60 bine yakın insanımız eğitim almıştır ve siyaset sahnesinde yeralmıştır."

Dağ, 1919'un devletin yenideninşası için önemli bir başlangıç yılı olduğunu belirterek, şu görüşlere yerverdi:

"Bu uğraşın sonu TürkiyeCumhuriyetimizin kurulmasıyla sonuçlanmıştır. Bugün, hamdolsun 1918-1919yıllarındaki kadar imkansız şartlarda değiliz. Ancak ne var ki, bize o yıllarınkaranlık günlerini hatırlatan bazı talihsiz girişimlere de şahit olmadığımızıhiç kimse söyleyemez. Ülkemizin AK Parti iktidarları döneminde gerçekleştirdiğisiyasi, askeri ve ekonomik atılımlar, yönetim ve demokrasi kalitesinde ortayakonulan olumlu gelişmeler dünyada dost-düşman birçok ülkenin dikkatini çekmişve maalesef Türkiye düşmanı bazı çevreleri teyakkuza geçirmiştir. Necipmilletimizin kararlılığıyla bugüne kadar bu tarz bütün operasyonları nasılbertaraf etmişsek bundan sonrakileri de inşallah aynı şekilde bertarafedeceğiz."

Dağ, 2023'e giden yolun 2019'dangeçtiğine dikkati çekerek, akademideki derslerle ilgili şu bilgileri verdi:

"2019'dan 2023'e hiçbirgaflete fırsat vermeden yürümeliyiz. Bu doğrultuda 18. Dönemi başlayacak olanSiyaset Akademimizin teması '1919’dan 2019'a Milletin Emrinde AydınlıkGeleceğe' olarak belirlenmiştir. Bu dönemdeki temel konular arasındaCumhurbaşkanımızın Dünya 5'ten büyüktür anlayışı, 2023 Vizyonu ile yerli vemilli ekonomi olarak belirlenmiştir. Bu konular üzerinde teorik ve uygulamalıolarak ders takip edecek olan katılımcılarımız, Türk siyasetine giriş, siyasalsistemler ve ideolojiler, siyasal strateji ve iletişim becerileri başlıklarınaek olarak bu yıl deneyim paylaşımları bölümünde daha fazla tecrübe ve siyasihikayeye birinci ağızdan da şahit olma şansını elde edeceklerdir. Tecrübe enbüyük derslerden birisidir. Bu sayede teşkilat mensuplarımız ve vatandaşlarımızsiyasetin üst kademelerinde görev yapmış değerli kişilerin tecrübelerindenfaydalanabileceklerdir. Bunların dışında bu sene müfredatımıza daha önceolmayan irfan dersleri de eklenmiştir. Bu derslerde Mevlana, Ahmed Yesevi,Yunus Emre gibi büyüklerimizin öğretilerine değinilecektir."

"Kılıçdaroğlu, siyasi bir rant peşine düşmüştür"

Siyaset Akademisine katılımbaşvurularının 8-19 Ocak tarihleri arasında partinin il başkanlıklarınayapılacağını duyuran Dağ, "Siyaset Akademisi eğitim programı haftada 2saat olmak üzere 8 hafta devam edecek olup, 4 saatlik online eğitim dersleriile beraber toplam 20 saatlik bir eğitim programı olacaktır. Katılımcılarınderslere yüzde 70 oranında devam zorunlulukları vardır ve katıldıklarıderslerden program sonunda sınava tabi tutulacak olup, sınav sonuç sıralamasınagöre katılım veya başarı belgesi alacaklardır ayrıca dereceye girenlerödüllendirİleceklerdir.” dedi.

Dağ, CHP Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu'nun geçmişte Siyaset Akademisine yönelik olumsuz ifadelerkullandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu husus SiyasetAkademisini bilmemekten, iyi niyetli olmaktan ve üretime olan karşıtlıktanortaya çıkan bir anlayıştır. Bir hocamızın makalesini çarpıtarak çok farklınoktalara götürecek bir şekilde AK Parti Siyaset Akademisini zedelemeye veyıpratmaya çalıştı. Aslında söylemiş olduğu söz, her şeyin ötesinde bilimözgürlüğüne, akademik özgürlüğe ket vurmak noktasında bir işlemdir. SiyasetAkademisi her konunun tartışıldığı bir alandır. Bu faaliyetlerimizde, bizhocalarımızın akademik anlamda neyi konuşup, neyi yazacağına müdahale etmemizsöz konusu değildir. Bu akademik alana müdahale anlamına gelmektedir.Dolayısıyla Kılıçdaroğlu, kavramsal tartışmanın yapıldığı bir metni çarpıtarakburadan siyasi bir rant peşine düşmüştür. Biz buradan kendisini 18. DönemSiyaset Akademisine öğrenci olarak davet ediyoruz. İktidar partisi olarak buülkeye çok önemli kazanımlar sağladık. Belki muhalefet olmadığımız için birkatkımız olmadı ama Sayın Kılıçdaroğlu bizim Siyaset Akademimiz den bir şeylerelde ederse AK Parti olarak biz de kendisi üzerinden Türkiye'de muhalefetingelişmesine bir katkıda bulunmuş oluruz."