PROF. DR. ALİ RIZA ABAY

(1952, Bolu-Kıbrıscık)

1974 yılında Akçakoca Lisesi ve Düzce İmam- hatip Lisesi’nden den mezun oldu. Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi (İ.Y.İ.E-İlahiyat)’nde 1979 yılında tamamladı. İstanbul Üniversitesinde,1988 yılında işletme yüksek Lisansını, 1993 yılında da sosyoloji doktorasını tamamladı.

 Dr. Abay, M.E.B.’e bağlı orta dereceli okullarda öğretmenlik yapmakta iken, 1994 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne Yrd. Doç. olarak atandı. 1997 yılında Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi alanında doçenti olan Abay, 2005 yılında ise Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne Profesör olarak atandı.

Prof. Dr. Abay, Sakarya Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümünde Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Sosyoloji Bölüm Başkanlığı, Fakülte Kurulu Üyeliği yaptı.

2008 yılında kurulan Yalova Üniversitesi kuruluş çalışmalarında etkin görev yapan Prof. Abay, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü kurucu başkanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nü kurucu müdürü oldu. Daha sonra 4,5 yıl kadar Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı ve Yalova Üniversitesi Rektör yardımcılığı da yapan Abay, Yalova Üniversitesi Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli ve dört çocuk babası olan Abay, Fransızca ve Arapça bilmektedir.