DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEYHANLIOĞLU

1974 yılındaŞanlıurfa’nın Siverek İlçesine bağlı Aşağı Taşlı Köyü’nde doğdu. İlkokulu 3.sınıfa kadar köyde okuduktan sonra orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı.

1999 yılında UludağÜniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden, “Bosna-Hersek” konulu bitirmeteziyle mezun oldu.

2004 yılında SakaryaÜniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler AnabilimDalı’ndan, “11 Eylül Sonrası Değişen Dünya Dengeleri ve Afganistan” konuluteziyle, Prof. Dr. Burhanettin DURAN mezun oldu.

2009 yılında SüleymanDemirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Siyaset Bilimi AnabilimDalı’ndan “Siyasal Muhafazakârlık ve Demokrat Parti” konulu teziyle mezun oldu.

2000 yılından itibarençalıştığı Maliye Bakanlığı’ndan 2010 yılında istifa ederek, Dicle ÜniversitesiİİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne Yrd. Doç. Dr. olarak geçti. 2017yılında Doçent olarak atanan Şeyhanlıoğlu, aynı Fakültede Dekan Yardımcılığı(2010-2012) görevini yaptı. Halen Dicle Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarakgörev yapmaktadır.

Çok sayıda TVprogramına katılan Şeyhanlıoğlu, 2015 yılından beri TRT Kürdi’de, Stratejiya Rast (Kürtçe) programınınmoderatörlüğünü yapmaktadır.

Irak’ta Türkiye’ninAlgı ve İmajı, Habur Sınır Kapısı’nın önemi, IKBY’nın Kurumsallaşma Durumu,DAEŞ, Çözüm Süreci, Yezidiler ve PYD konusunda saha çalışması yapmıştır.

SiyasalMuhafazakârlık, Siyasi ideolojiler, Ortadoğu, Afganistan, Irak, Türkiye’ninSiyasal Hayatı ve Demokrat Parti alanlarında uzman olup, 2015 yılında AK PartiIV. Sosyal Bilimler Teşvik Ödülü’nü kazanmıştır.

Kitapları:

-Türkiye’deSiyasal Muhafazakârlığının Kurumsallaşması ve Demokrat Parti (2011),

-AlgıYönetimi (Ed. Bilal Karabulut, Siyasi liderlik ve Recep Tayyip Erdoğan) (2013),

-Şark’ınSon Ağası (Siyasi Roman) (2015),

-YeniTürkiye, Yeni Ortadoğu ve Yeni Dünya Düzeni (2017),

-Türkiye’deSiyasal Hayat (2017)