BAYRAM ZİLAN

Darbeden tam bir ay önce, 12 Ağustos 1980’de Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlkokulu Nükhet Coşkun İlkokulu’n da, Ortaokulu Diyarbakır İmam Hatip Lisesi’n de tamamlandı. Lise öğrenimini Ankara Mehmet Rüştü Uzel Kimya Meslek Lisesi’nde yaptı. Kırıkkale Üniversitesi Petrokimya Bölümü’nü bitirdi. Ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü ve aynı üniversitenin Halkla İlişkiler Bölümünü ÇAP yaparak “Onur Öğrencisi” olarak bitiren Zilan, Petrokimya, İşletme ve Halkla İlişkiler Bölümlerini bitirerek “3 üniversite” diplomasına sahip oldu.

Eğitim hayatına ara vermeden devam eden Zilan, Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi veKamu Yönetimi Bölümü’nde “Yüksek Lisans”yaptı.

Üniversitede “Türkiye’nin Siyasi Yapısı”, “Darbeler Tarihi”, “Darbe ve Medya İlişkisi”,“Kemalizm”, ”Yarı Başkanlık ve Başkanlık Sistemi”, “Seçim Barajları ve Türkiye’de Sağ” konuları üzerine araştırmalar yaptı.

Dünya Demokrasi Hareketi (DDH) Kurucu Genel Başkanlığını yaptı ve bu görevi 7 yıl sürdürdü. Doğu ve Güneydoğu Platformu’nun (DGAP) Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığını yaptı. 2014’te Yeni Türkiye inşasına daha fazla katkı sunmak için “Yeni Türkiye Hareketi” adlı bir düşünce topluluğu kurdu ve bu çatı altında çalışmalar yaptı.

YeniŞafak, Radikal ve Star gazetelerinde birçok makalesi yayınlandı.

2014’ten itibaren Milat gazetesindeki köşesinde her Salı ve Perşembe günleri dünya ve Türkiye siyaseti üzerine makaleler yazmaktadır.

KanalA’ da “Kitabın Ortasından” programına hazırlayıp sundu, “Apolitik” ve “Sınır İhlali” programlarında da daimi konuk olarak yer aldı. Kanal 5’te “Genç Siyaset” programını hazırlayıp sundu. Halen TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun daimi konuğu olarak Türkiye ve dünya siyasetini yorumlamaktadır. Zilan, ayrıca birçok ulusal kanalda sayısız programa katılmış, görüşlerini dile getirmiştir.

Üniversite yıllarından itibaren siyasete ilgi duyan Zilan, AK Parti Siyaset Akademisi mezunudur. 2002’de AK Parti Sincan İlçe Başkanlığında “AK Parti Kurucusu” olmuş, aynı ilçede Kurucu Gençlik İlçe Başkan Yardımcılığı yapmıştır. AK Parti’nin il, ilçe ve genel merkez teşkilat birimlerinde yöneticilik yapmış, yönetim kurulu üyeliği, il başkan yardımcılığı, meclis üyeliği görevlerini ifa etmiştir.

Almanya,Hollanda, Belçika ve Fransa’da çeşitli eğitimlere katılmış, sertifikalar almıştır. Dünyanın birçok ülkesine “tecrübe paylaşımı” seyahatleri yapmıştır.

Başta Bosna olmak üzere birçok Balkan ülkesine gitmiş, Balkan ülkelerinin siyasi yapıları üzerine araştırmalar yapmıştır.

Zilan’ın “Adresine Ulaşmayana Mektuplar” ve “Yeni Türkiye Üzerine Tezler” adlı yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır.

Evli,üç çocuk babasıdır.

İngilizce,Arapça, Kürtçe ve Zazaca bilmektedir.